1998’den beri GelişenTeknolojilerle Güçlü Adımlar

Bilişim Teknolojileri

İletişim

Mecidiyeköy, Mecidiyekuyu Sok. Kuyu Apt, No:26 Kat:2, D:3, 34387 Şişli/İstanbul

tekur@tekur.net

+90 212 213 27 87

Bilişim Development Makaleler Tekur

MFCMAPI ve Outlook Mailbox işlevleri

MFCMAPI (Microsoft Foundation Classes MAPI) kapsamlı kişisel ve sunucu bazlı klasörlerin kurtarılması ve onarılmasına yarayan çok kapsamlı bir yazılımdır.

Kurulumu olmayan bu tool ile Outlook’ta erişemediğiniz veya kaybolan dizin veya maillerinize ulaşabilir veya kurtarabilirsiniz.

Lütfen bu tool ‘u çalıştırmadan önce tüm hesaplarınızdan çıkınız ve yedek almanızı öneririz.

Programımızı aşağıdaki linke ‘den indirebilirsiniz.http://download.microsoft.com/download/4/9/f/49f2ce91-72c5-45f5-9849-401cd9b86d67/mfcmapi_bin.exe

Örnek bir işlem yapalım;

Kurulum sonrasında karşımıza mail hesaplarımızın göründüğü bir ekran gelecek. Hangi mail adresi üzerinden klasörü silmek istiyorsak onun üzerine çift tıklayarak açıyoruz.

Karşımıza çıkan karışık ekranda ise sol tarafta” Kök – Posta kutusu” adında bir sekme gelecek ve onu ekran görüntüsünde olduğu gibi açalım.

Kök – Posta Kutusu > IPM_SUBTREE

Bu ekranı gördükten sonra sizin diğer klasörlerinizde görecek. Biz burada silmek istediğimiz klasörü bulmamız gerekiyor. Bu ekranda bizim Property name(s) kısmında PR_ATTR_HIDDEN, PidTagAttiributeHidden, ptagAttrHidden adlı yeri buluyoruz. Burayı bulduktan sonra buna çift tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşmamız gerekiyor.

Burada kutucuk var ve yanında Boolean yazıyor. Buradan biz kutucuğu işaretliyoruz ve tamam ’ı tıklıyoruz. Bu işlem sonrası ou açıp kontrol edebilirisiniz.

Umarız bir yerlere dokunmuşuzdur.

Uk

Author

Umman Kurşun

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir